Susz Platformları

 

 

 EcoVadis Nedir?

      EcoVadis, küresel bir bulut tabanlı SaaS (Software as a service – hizmet olarak yazılım) platformu aracılığıyla, şirketlere bütünsel sürdürülebilirlik derecelendirme hizmeti sunmaktadır. Bu hizmetler, çevre, çalışma ve insan hakları, etik ve sürdürülebilir satın alma süreçleri dahil olmak üzere çok çeşitli finansal olmayan yönetim sistemlerini kapsamaktadır. Her şirket, şirketlerinin büyüklüğü, konumu ve endüstrisi ile ilgili olarak gerekli konular özelinde derecelendirilir.  


 

 BSCI Nedir?

     
     1977’de Dış Ticaret Birliği (Foreign Trade Association - FTA) olarak Brüksel’de kurulan BSCI, özel bir dernek ya da birlik olarak açıklanabilir. Aslında 2003 yılına kadar FTA adı ile bilinen bu birlik, 2003’te FTA tarafından kurulmuş ve BSCI adını almış olarak da kabul edilmektedir. Yani bir nevi, 1977 yılında kurulan FTA içinden çıkan özel bir birliktir. BSCI kısaltmasının açılımı; Business Social Compliance Initiative yani, İş Sosyal (Toplumsal) Uyumluluk Girişimi’dir. Günümüzde bu birlik Amfori BSCI olarak anılmaktadır.

 

 

 

 Sedex Nedir?

 

    Tedarikçilerin etik verilerini paylaşabilmesine olanak tanıyan SEDEX (Tedarikçi Etik Veri Paylaşımı), merkezi İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Günümüzde 150’den fazla ülkede 50 binden fazla üyesi bulunan bu küresel organizasyon, tedarik zincirlerinde sorumlu kaynak verilerini paylaşmak için dünyanın en büyük işbirlikçi platformlarından birine ev sahipliği yapmaktadır. Bugün on binlerce şirketin işçi hakları, sağlık ve güvenlik, çevre ve iş etiği konusundaki performanslarını yönetmek için kullandığı SEDEX, hizmetleri ile üyelere birçok farklı veri, standart ve sertifikasyonu bir araya getirme, bilgili ve etkin iş kararları alma ve değer zincirleri arasında sürekli iyileştirmeyi sağlama imkânı vermektedir.

 

 

 

 

WRAP Nedir?

 

    WRAP; dilimize Dünya Çapında Sorumlu Akredite Üretim olarak çevrilen Worldwide Responsible Accredited Production kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. WRAP; dünya genelinde yasal, insancıl ve etik üretimi teşvik etmeye ve sertifikalandırmaya odaklanmış, kâr amacı bulunmayan bağımsız bir kuruluştur. Dünya genelinde ayakkabı ve giyim sanayilerinin yerel kanunlara ve ahlaki (etik) şartlara ve ülkeler arası kabul edilmiş kanunlara uygunluğunu incelemek adına kurulmuştur. 2000 yılında oluşturulmuş olan WRAP, emek fazla tüketici ürünleri üretimi ve imalatında dünya genelinde en büyük çaplı emek ve çevre sertifikalandırma programı olarak ifade edilmektedir.

 

 

 

 

 

URSA Nedir?

 

    URSA; dilimize Sorumlu Kaynak Kullanımı Denetimi olarak çevrilen Understanding the Responsible Sourcing Audit ifadesinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. URSA, tedarikçi pozisyonunda bulunan işletmelerin, faaliyet gösterdiği ülkenin yasalarına ve gerekli yönetmeliklerine uygunluğunun sağlanması için yürütülen bir denetim ile ilgili standartlar ve gereklilikler içeren bir belgelendirme faaliyeti olarak açıklanabilir. Yani tedarikçiler bu belgelendirme faaliyeti kapsamında yetkili kuruluşlar tarafından denetlenebilir ve belgelendirilebilirler.

 

 

 

 

 

INDITEX Nedir?

 

    Inditex, imalat firmalarının bazı markalara üretim yapabilmesi için geçmesi gereken testler ve sağlaması gereken standartlar ile ilgili çalışma yapan bir kuruluştur. Şuan itibariyle Inditex’in bünyesinde ya da Inditex’e bir nevi üye olan 8 marka vardır. Bunlar; Zara, Pull & Bear, Massimo Dutti, Bershka, Stradivarius, Oysho, Zara Home ve Uterqüe’dir. Diğer bir ifadeyle Inditex, dünyanın en büyük moda perakendecilerinden birisidir.

 

 

 

DISNEY FAMA Nedir?

 

    Disney Fama tabirinin açıklamasını yapmadan önce bu tabirin ortaya çıktığı şirket olan The Walt Disney Company (Walt Disney Şirketi)’den biraz bahsetmekte fayda var. The Walt Disney Company; eğlence sektöründe faaliyet gösteren dünyanın en büyük medya şirketidir. 16 Ekim 1923’te, Los Angeles/ABD’de Walt ve Roy Disney kardeşler tarafından kurulan animasyon stüdyosu büyüyerek Hollywood stüdyoları halini almıştır.

 

 

 

 

 

iCS Nedir?

 

    ICS, endüstriyel kontrol sistemlerinin kısaltmasıdır. Temelde, veri tabanlı kontrol ve gözetleme sistemi (SCADA), dağıtılmış kontrol sistemleri (DCS) ve programlanabilir lojik kontrolörler (PLC) gibi farklı bilgi sistemleri ve teknolojilerini kapsayan genel bir terimdir. ICS’nin temel amacı, endüstriyel proseslerin yönetimini ve kontrolünü sağlamaktır.

 

 

 

 

 

Ethical Trading Initiative Nedir?

 

    ETI (Ethical Trading Initiative | Etik Ticaret Girişimi) küresel tedarik zincirlerindeki çalışma koşullarını iyileştirmek için kurulan bir birliktir. Birliğe üye olan şirketler, sendikalar veya gönüllü kuruluşlar, ticaretin etik kurallar ile yürütülebilmesi ve işçilerin çalışma şartlarının iyileştirilmesi için beraber çalışırlar. Bu bağlamda, ETI’nin tüm üyeleri, Uluslararası Çalışma Örgütü´nün (ILO) standartları baz alınarak hazırlanan ETI Temel İş Kanunu´nu (ETI Base Code) kabul etmiş olur.

 

 

     

 

 

 

GOTS Nedir?

 

    GOTS; dilimize Küresel Organik Tekstil Standardı olarak çevrilen Global Organic Textile Standard kelime grubunun baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Bu standart, tekstil tedarik zincirinin tamamını, bağımsız sertifikasyon ile belgelendiren, çevresel (ekolojik) ve sosyal kriterler de dahil olmak üzere organik lifler için tekstil işletme koşullarını belirleyen, dünya çapında önde gelen standartlardan biridir. International Working Group yani Uluslararası Çalışma Grubu tarafından 2005 yılında bu standardın ilk versiyonu yayınlanmıştır.

 

 

 

 

WCA Nedir?

 

    Workplace Conditions Assessment programı, firmaların iş yeri koşullarını, doğru teknikler ile verimli bir şekilde değerlendirilmesini sağlamaktadır. Bunu yaparken de yaygın ve kabul görmüş olan endüstri standartlarını kullanmaktadır. Workplace Conditions Assessment , böylelikle, kendilerini en iyi uygulamaları göz önüne alarak iyileştirmek isteyen şirketler ve tesisler için güçlü ve uygun maliyetli bir çözüm sunmaktadır.

 

 

    

 

 

Fairtrade Foundation Nedir?

 

    Fairtrade Vakfı, Birleşik Krallık´ta perakende ticareti yapılan ürünlerin uluslararası kabul gören Fairtrade standartlarına uygun olarak üretildiğinin bir garantisi olan Fairtrade Mark´ı tanıtarak ve lisanslayarak, özellikle de gelişmekte olan ülkelerdeki dezavantajlı üreticileri konvansiyonel ticaretteki adaletsizlikle mücadele ederek güçlendirmek için çalışan Birleşik Krallık merkezli bir hayır kurumudur.

 

 

                     

 

KAYIT FORMU

Susz 22'a katılmak için lütfen formu doldurun.